شما از قبل می دانید که ورزش برای شما مفید است.شما احتمالاً به روشی فکر می کنید که می تواند تناسب اندام شما را تقویت کند ، دور کمرتان را کوتاه کند ، قلب شما را تقویت کرده و حتی باعث بهبود روحیه شما شود.اما آیا می دانید ورزش همچنین بر ریه ها تاثیر می گذارد و می تواند به سلامت ریه ها کمک کند؟

چگونه ورزش ریه ها را تقویت می کند؟

هنگامی که از نظر جسمی فعال هستید ، قلب و ریه های شما بیشتر کار می کنند تا اکسیژن اضافی مورد نیاز عضلات را تأمین کنند.همانطور که ورزش منظم باعث تقویت عضلات می شود ، همچنین باعث تقویت ریه ها و قلب می شود.با بهبود آمادگی جسمانی ، بدن شما در ورود اکسیژن به جریان خون و انتقال آن به عضلات در حال کار ، کارآمدتر می شود.این یکی از دلایلی است که به تدریج در طول ورزش دچار کمبود نفس می شوید.

برخی از انواع ورزش همچنین می توانند عضلات گردن و قفسه سینه را تقویت کنند ، از جمله دیافراگم و عضلات بین دنده ها که با هم کار می کنند تا دم و بازدم را تأمین کنند.

فواید ورزش

ورزش فواید زیادی برای همه دارد.فعالیت بدنی می تواند خطر ابتلا به بیماری های جدی ، از جمله بیماری های قلبی ، سکته ، دیابت و برخی از انواع سرطان ، از جمله سرطان ریه را کاهش دهد.

ورزش منظم برای سر شما نیز مفید است.این می تواند احساس اضطراب و افسردگی را کاهش دهد ، توجه و حافظه را بهبود بخشد و خطر ابتلا به زوال عقل از جمله بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

کارایی کلی ریه ها با ورزش منظم بهبود می یابد.این سود بیشتر به این دلیل است که ریه های شما اکنون می توانند اکسیژن را به سلولهای بدن برسانند.ورزش منظم همچنین جریان خون را افزایش می دهد ، که به نوبه خود باعث تقویت ریه ها و تبادل بهتر گازها می شود.

انواع ورزش و چه مقدار؟

دستورالعمل های ملی توصیه می کنند که همه بزرگسالان پنج روز در هفته 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​داشته باشند.لازم نیست که یک برنامه ورزشی رسمی باشد تا مفید باشد.برخی از نمونه های فعالیت متوسط ​​شامل پیاده روی تند ، دوچرخه سواری تفریحی ، باغبانی و تمیزکاری شدید خانه است.

هم فعالیت های هوازی و هم فعالیت های تقویت عضله می توانند برای ریه های شما مفید باشند.فعالیت های هوازی مانند راه رفتن ، دویدن یا طناب پریدن به قلب و ریه ها نوع تمرین لازم برای عملکرد موثر را می دهد.فعالیت های تقویت کننده عضله مانند وزنه برداری یا پیلاتس باعث تقویت قدرت ، بهبود وضعیت بدن و تقویت عضلات تنفسی می شود.به ویژه تمرینات تنفسی می تواند دیافراگم شما را تقویت کرده و بدن را برای تنفس عمیق تر آموزش دهد.

برخی موارد را که باید به خاطر بسپارید

  • همیشه قبل از شروع و یا تغییر روال ورزشی خود با پزشک خود صحبت کنید.این امر به ویژه در صورتی که فرد مبتلا به بیماری زمینه ای باشد و از دستگاه تنفس خانگی استفاده کند ، بسیار مهم است.
  • وقتی سطح آلودگی زیاد است ، از ورزش در فضای باز خودداری کنید.وقتی هوا خراب است ، در داخل منزل در یک مرکز خرید یا سالن بدنسازی قدم بزنید یا از دستگاه ورزش استفاده کنید.اگر کیفیت هوا ناسالم است ، مدت زمانی را که کودک شما برای بازی در فضای باز می گذراند ، محدود کنید.

ورزش با بیماری ریه

افرادی که مبتلا به بیماری ریوی هستند ، می توانند و باید به طور منظم به دلایل مشابه سایر افراد ، ورزش کنند.با ورزش ریه ها و قلب شما قوی تر می مانند ، شما قادر به انجام کارهای روزمره هستید و احساس بهتری در ذهن و بدن دارید.اما اگر از قبل با تنگی نفس روبرو هستید و از دستگاه اکسیژن ساز خانگی استفاده می کنید ، فکر کردن در مورد افزایش فعالیت بدنی می تواند ترسناک باشد. بنابراین مهم است که با تیم مراقبت های بهداشتی خود یک برنامه تناسب اندام درست کنید که برای شما مناسب باشد.

نظرات بسته شده اند.